بچه های مدیریت صنعتی راهبرد شمال

معرفی کتاب "کلیدر" اثر محمود دولت آبادی

 خلاصه ای از داستان

کليدر، این رمان ارزشمند و جاودانه ی استاد محمود دولت آبادی بازگو کننده ی روایتی از زندگی نسل هاست. آدم هایی که با وجود چهره ی خشن و قلب های زخمی از حوادث ناگوار و جنگ ها همچنان با ما سخن می گویند.

این اثر 10 جلدی شامل سنتهای مذهبی، روایتهای اجتماعی، عشق، جوانی، جنگ، مرگ و ... می شود. با خواندن این اثر ما هم همسفر نویسنده در این سفر 13ساله ی او هستیم. دولت آبادی 13 سال را به نگاشتن این اثر فاخر مشغول بود و گویی خواننده شاهد سفید شدن موی سر او و خط افتادن چشمانش است. این اثر روایتگر انسان هایی ست که از جنس من و شمایند، اما روزگار با آنها کمی ناخوش است.

رمان ده جلدی کلیدر نوشتاری از زندگی خانواده ی بزرگی است که در جایی به نام کلیدر زندگی ایلیاتی دارند. داستان از جایی آغاز می شود که گل محمد، دختر دایی خود مارال را هنگام شنا در رودخانه می بیند و عاشق او می شود و این داستان یا بهتر بگویم روایت از همین گذرگاه آغاز و در گذرگاهی غمگین به پایان می رسد.

خوشبختانه یا متاسفانه داستان کلیدر به طوری بیان می شود که بازگو کردن آن برای خواننده کمی سخت است و آن هم بنا به دلایلی است که در ادامه خواهم گفت.

اول اینکه چون حجم داستان زیاد است، به یاد آوردن صحنه ها کمی دشوار است و موضوعات به صورت زنجیروار از جلد اول تا جلد آخد بدنبال هم هستند و این موضوع کار را برای اینجانب کمی سخت کرده است.

دلیل دوم یک نوع دلیل تجربی است. گاهی خواندن یک کتاب، دیدن یک فیلم و یا بازدید از یک نمایشگاه آثار تجسمی مثل خوردن غذایی است که تا به حال نخورده ایم. و این کاملاً یک تجربه شخصی است. تجربه ی ما از خوردن آن غذا و تعریف آن برای شخصی که آن را مزه نکرده خیلی سخت و غیر ملموس است و آن شخص حتی با وجود تعریف خوب ما هم نمی تواند طعم آن غذا را درک کند. خواندن این کتاب هم دقیقاً مثل خوردن غذایی است که تا به حال نخورده ایم.

بنده به تمام دانشجویان و دوستان عزیز پیشنهاد می دهم این غذای خوشمزه و گوارا را با تمام وجود نوش جان کنند.

معصومه شاه نظری

مسئول بخش معرفی کتاب وبلاگ آخرکلاسی ها


[ چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ ] [ آخر کلاسی ها ] [ ]

       

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه